Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym Ropa naftowa to podstawowy, energetyczny surowiec, który wykonywa ogromną siłę na świecie. Jej niezwykłość polega na tym, że jest wykorzystywana do prac paliw płynnych, które wykonują do napędu środków transportu. Obok gazu ziemnego, węgla silnego oraz brunatnego ropa jest istotny kopalny surowiec energetyczny gospodarczego świata. Nie zastanawia to fakt, że wkładanie w ropę interesuje coraz wyższe grono inwestorów
Na czym polega inwestowanie w ropę? Czarne złoto na zbycie surowcowym
Z artykułu dowiesz się:
jakie są rodzaje ropy naftowej,
jak wkładać w ropę,
od czego pragną notowania cen ropy.
Czarne złoto – rodzaje ropy naftowej
Na zbycie funkcjonuje kilka rodzajów tego materiału. Do najciekawszych dostosowuje się cztery rodzaje ropy. Są wówczas:
• ropa Brent – jest brana z obszaru Morza Północnego. Przylega do gatunku „słodkiej” ze powodu na małą zawartość siarki.
• ropa WTI – pochodzi głównie ze Poziomów Związanych z rejonów Apallachów i Luizjany. To też ropa „piękna” oraz lekka.
• Ural (REBCO) – wydobycie ropy nosi w obecnym faktu stanowisko w Zachodniej Syberii oraz w miejscowościach gór Uralu. Można ją zakwalifikować do gatunku „kwaśnych”.
• Benchmark OPEC Reference Basket – to koszyk produkujący się z wielu sposobów ropy wydobywanych i wydawanych przez kraje kartelu OPEC.
Inwestowanie w ropę – szeroki wachlarz możliwości
Handel surowcami takimi jak ropa kończy się za pomocą standaryzowanych kontraktów terminowych na światowych giełdach. Rynek towarowy dzieli się na dwie grupy uczestników: ważna z nich więc podmioty handlujące kontraktami w obiekcie zabezpieczenia cen towarów (hedging). Druga linia to spekulanci, którzy żyją na mocy cen ropy naftowej.
Stosunkowo młodymi instrumentami są kontrakty na skale kursowe (CFD). Inwestowanie w ropę w taki pomoc jest obecnie dostępne w moc instytucjach finansowych, i w TMS Brokers. Traderzy chętnie chcą ten mechanizm z racji tego, że wymaga on mniejszego zaangażowania kapitału niż np. kontrakty futures. Poniżej krótka charakterystyka możliwości inwestowania w ropę:
Contract for difference (CFD)
CFD to sprzęt pochodny. Dokładnie oznacza kontrakt na skale kursowe. Jest dostępny na zbycie OTC (Over the Counter), czyli na zbycie pozagiełdowym. Instrument tenże jest lewarowany, co oznacza, że nie trzeba posiadać tak trudnymi środkami finansowymi jak w przypadku inwestycji w kontrakty futures. W TMS Brokers dostępne są dwa rodzaje kontraktów CFD opartych o wartość ropy:
CFD oparty o wartość kontraktu terminowego futures na ropę Brent pisanego na giełdzie Intercontinental Exchange Futures Europe (ICE Futures Europe)
CFD oparty o futures na ropę WTI z giełdy NYMEX.
Wartość nominalna 1 kontraktu (1 lota) wtedy w jednym, jak oraz w odmiennym przypadku aktualna cena baryłki pomnożona przez 1000 USD. Zaletą tego mechanizmu jest wtedy, że wkładanie w ropę jest tu możliwe przy otwarciu pozycji mniejszej niż 1 lot. Są otwarte dziesiętne, jak i setne części kontraktu, co otwiera drogę inwestorom z niższym portfelem. Inwestycje na kontraktach CFD przebiegają też jak na zbycie forex. Ropa zapewne być poprzez nas kupowana (pozycja długa) lub sprzedawana (pozycja krótka) – to możemy inwestować w trakcie trwania hossy oraz bessy.
Kontrakt Futures
Kontrakt Futures oparty o wartość ropy WTI Light Seet jest zapamiętywany na giełdzie NYMEX (New York Mercantile Exchange) CME. Instrument tenże jest odpowiednio wystandaryzowany, ponieważ podlega obrotowi giełdowemu. Jeden kontrakt opiewa na wartość 1000 baryłek. Instrument na giełdzie ma ticker CL. Minimalna zmiana waloru wynosi 0.01 USD, co oznacza, że przy najmniejszym ticku, przy jednym kontrakcie, zysk lub strata wyniesie 10 USD. Aby otworzyć 1 kontrakt, wymagany depozyt wstępny wynosi ok. 4710 dolarów. Niestety, kontrakty futures nie są podzielne, stąd także nie możemy zakupić lub sprzedać mniej niż samego kontraktu. Ten mechanizm jest dostępny na pewnej z platform transakcyjnych w Lokalu Maklerskim TMS Brokers (platforma TMS Direct).
ETF-y oparte o wartość ropy
Instrument typu ETF (Exchange Traded Funds) jest funduszem inwestycyjnym, który zawiera na końca odzwierciedlenie zachowania określonego benchmarku. Takim benchmarkiem zapewne być cena ropy naftowej. Fundusz dokonuje emisji jednostek ETF (tytułów uczestnictwa, jakie są papierami wartościowymi) na bazie zakupionych do portfela instrumentów finansowych. Tytuły uczestnictwa są pisane na giełdzie. Zaletą tego rodzaju instrumentów są znacznie małe opłaty, gdyż te instrumenty są zarządzane pasywnie.
Z czego pragną notowania cen ropy?
Wahania kursu amerykańskiej waluty w technika bezpośredni mają prestiż na wycenę czarnego złota, i tym samym na inwestowanie w ropę. Dzieje się tak dlatego, że waluta USA jest częścią rozliczeniową w wszystkim obrocie czarnym złotem. Aprecjacja dolara będzie powodować spadek notowań cen ropy, a osłabienie USD przełoży się na dominację byków na zbycie tego materiału energetycznego.
Jak każdy rynek surowcowy, również rynek ropy naftowej jest skłonny od relacji popytowo-podażowej. To dokładnie podaż (czyli wydobycie) ropy oraz popyt (konsumpcja) mocno determinują ceny ropy na giełdzie. Globalny wzrost gospodarczy będzie grał zapotrzebowanie na czarne złoto. Natomiast recesja zadziała odwrotnie.
To, czy ropa zdrożeje w krótkim terminie, będzie chcieć m.in. od decyzji kartelu OPEC, nastrojów inwestorów, wydarzeń geopolitycznych czy informacji na materiał zapasów ropy (emitowanych przez DoE lub API).
Cena baryłki ropy jest główną sprawą dla ludzi krajów, które stosują ten materiał w swoim przemyśle. Droższa ropa to większy koszt produkcji dóbr oraz usług, co z zmiany przesuwa się na stok marży zysku oraz spadek efektywnego popytu
Zobacz również Oil Profit